FREEДOM WEEKLY #119
Вітаємо! До Вашої уваги – топові матеріали, ключові теми, окремі ексклюзиви, інформаційні кампанії, статистика діджитал-переглядів контенту українського іномовлення FREEДОМ (входить у ДП "МПІУ").
Шлях України в НАТО, реалізація українського плану перемоги, участь у війні на боці Росії військових із КНДР, плани Кремля дестабілізувати ситуацію в Молдові, посилення використання дронів Силами оборони України для ударів по об’єктах в російському тилу — саме ці теми найбільше цікавили глядачів каналу FREEДОМ 14 — 20 жовтня.
ТЕМА ТИЖНЯ: ПЕРСПЕКТИВИ ВСТУПУ УКРАЇНИ ДО НАТО. РЕАЛІЗАЦІЯ УКРАЇНСЬКОГО ПЛАНУ ПЕРЕМОГИ
Перспективи вступу України до НАТО, як одна з основних гарантій безпеки для нашої країни та аргумент для закінчення війни, стали однією з ключових тем міжнародного порядку денного минулого тижня. Значну цікавість глядачів FREEДОМ викликали заяви, зроблені під час зустрічі українського Президента Володимира Зеленського із генсеком НАТО Марком Рютте, а також на засіданні Ради Україна — НАТО. Зокрема, резонансною стала заява, що ефективний захист України можна забезпечити лише через вступ до НАТО або отримання Києвом ядерної зброї, і Україна обирає шлях до НАТО. Також, Президент України чітко заявив, що не стоїть питання членства в НАТО в обмін на окуповані Росією території. Користувачі YouTube активно стежили за заявами міжнародних лідерів, які задекларували незмінність підтримки євроатлантичного курсу України, однак наразі ухиляються від окреслення конкретних термінів вступу нашої країни до Альянсу. На цьому тлі глядачів FREEДОМ зацікавило відео про те, чому Рютте називають "тефлоновим Марком", та як змінювались відносини між НАТО і Росією за час панування Путіна: 75% переглядів з-за кордону, зокрема 25,9% — з Росії.
Майданчики українського іномовлення активно висвітлювали візит Володимира Зеленського до Брюсселя, де він представив план перемоги України на саміті ЄС. Зокрема, аудиторію каналу зацікавило відео із заявою голови Європейської Ради Шарля Мішеля, що місце України в ЄС, а європейські інституції готові підтримувати Україну так довго, як це знадобиться. Завдяки включенням з Брюсселя спеціального кореспондента FREEДОМ Віталія Сизова глядачі мали змогу дізнатись не лише про результати офіційних зустрічей, а й про те, що відбувається за лаштунками саміту.
Прагнення України до справедливого миру публічно підтримали й Сполучені Штати Америки — із заявою про це виступив спікер Білого дому з питань нацбезпеки Джон Кірбі. Одним зі свідчень цієї підтримки стануть нові пакети допомоги з боку США. Водночас експерти в ефірі FREEДОМ неодноразово наголошували, що дискусійним залишається надання Україні права використовувати далекобійну зброю для ударів по військових об’єктах у Росії. Під час зустрічі європейських лідерів у Берліні за участі американського президента Джо Байдена, яка потенційно могла стати аналогом відкладеного до листопада засідання у форматі "Рамштайн", рішення з цього приводу ухвалене не було. Натомість минулого тижня Нідерланди надали дозвіл застосовувати винищувачі F-16 для ударів по російських військових цілях.
Значною увагою іноземної аудиторії користувалось відео з різкими заявами Володимира Зеленського під час презентації Президентом плану перемоги України у Верховній Раді. Заява про те, що Росія не може відпустити Україну, однак повинна нарешті її втратити, набрала на YouTube-каналі FREEДОМ 414 тис. переглядів, з них 94,5% — з-за кордону, 49,3% — з Росії, 15,3% — Узбекистану.
Цікавість глядачів також викликала інформація про секретні пункти плану. Зокрема, в ефірі FREEДОМ керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко висловив низку припущень, що саме може бути в цих пунктах: надання Україні ракет з дальністю понад 500 км, допомога в розробці власних балістичних ракет, посилення систем ППО і навіть розміщення іноземного контингенту на території України.
ТОП ВІДЕО ТИЖНЯ
Найбільшу цікавість глядачів FREEДОМ минулого тижня викликали заяви Президента України Володимира Зеленського про те, що Путін має намір зібрати для участі у війні проти України понад 10 тис. солдатів із Північної Кореї. Відео отримало 536 тис. переглядів, з них 96,8% — з-за кордону, 65,7% — з Росії, 6,6% — з Узбекистану.
УЧАСТЬ ВІЙСЬКОВИХ ІЗ КНДР У ВІЙНІ НА БОЦІ РОСІЇ. СИТУАЦІЯ НА ФРОНТІ. ПОВЕРНЕННЯ ВІЙСЬКОВОПОЛОНЕНИХ
Ймовірна участь солдатів КНДР у бойових діях на боці Росії стала однією з найбільш резонансних тем минулого тижня для глядачів FREEДОМ. Високі перегляди мали як новинні сюжети, так і шортси із заявами Володимира Зеленського про те, що військові з Північної Кореї вже тренуються разом із російськими солдатами. Відео, в якому Президент України, зокрема повідомив, що військових із КНДР вже помітили на тимчасово окупованих територіях України, стало топ відео тижня на каналі FREEДОМ.
Понад 377 тис. разів були переглянуті кадри з російських полігонів, де екіпірують північнокорейських військових. Участь КНДР у війні стала приводом для обговорення в ефірі FREEДОМ як питань геополітичного характеру (реакція світової спільноти на залучення Росією до війни північнокорейської армії), так і військового (нові виклики, що постають перед Силами оборони України). Радник Президента України Михайло Подоляк в інтерв’ю FREEДОМ припустив, що дії КНДР могли б інтенсифікувати надання Україні військової допомоги Південною Кореєю.
Загалом сюжети та короткі відео про ймовірну участь військ КНДР у війні проти України на каналах FREEДОМ та FREEDOM.LIVE переглянули понад мільйон разів. Відео українського іномовлення на цю тему також отримали значні перегляди на платформах партнерів: так, на YouTube УНІАН підсумкова програма "Наше время", в якій тема присутності армії КНДР в Україні стала однією з основних, отримала 599 тис. переглядів.
Матеріали про північнокорейських військових стали найбільш запитаними і на англомовному YouTube-каналі українського іномовлення UATV English. Сюжет, в якому, зокрема, йшлося про дезертирство 18 солдатів КНДР з позицій у Брянській та Курській областях РФ поблизу українського кордону, отримав 182 тис. переглядів, 99,5% — з-за кордону (33,1% — зі США, 11,6% — з Великої Британії, 11,1% — з Канади).
Канали українського іномовлення тримають у фокусі уваги іноземної аудиторії події на лінії фронту, виклики, які постають перед Силами оборони. Зокрема, військовий експерт Дмитро Снєгирьов відзначив, що спецоперації ГУР значно покращили становище українських сил в Харківській області. Однією з головних подій минулого тижня стало повернення до України 95 військовополонених, серед яких вперше за понад два роки були бійці бригади "Азов", а також повернення 501 тіла загиблих оборонців України.
ПОСИЛЕННЯ УДАРІВ СИЛ ОБОРОНИ ПО ОБ’ЄКТАХ У РОСІЇ. НАРОЩУВАННЯ ПОТЕНЦІАЛУ УКРАЇНСЬКОГО ВПК
Українське іномовлення продовжує стежити за ситуацією в частині Курської області, яка наразі перебуває під контролем Сил оборони. Спроби російської армії відвоювати ці території успіхів не мають. Інтерес російськомовних глядачів FREEДОМ утримує незмінність дій російського військового керівництва: бравурні заяви про начебто звільнення контрольованих СОУ територій на тлі повідомлень про знищення цілих сіл разом з місцевим населенням. Втім, як досліджували автори нового випуску програми "Гражданская оборона", людожерство — одна з головних рис російської пропаганди, адже, до прикладу, учасники російських політичних ток-шоу називають Одесу російським містом і водночас нищать його, вбиваючи десятки людей, яких вони ж вважають росіянами.
Минулого тижня почастішали повідомлення про успішні атаки БпЛА вглиб Росії та на тимчасово окуповані території, а також використання дронів у якості систем ППО. Так, зокрема, новий випуск програми "Фронт News" було присвячено саме "дронопаду" в Росії і окупованому Криму. Автори згадали про тривалу пожежу на стратегічно важливій нафтобазі поблизу Феодосії, ліквідацію складу "Шахедів" у Краснодарському краї, удари по аеродрому в Адигеї та арсеналах ГРАУ, де, зокрема, зберігаються боєприпаси з КНДР.
Операції СОУ в російському тилу та на тимчасово окупованих територіях також викликали високий інтерес серед аудиторії іспаномовного YouTube-каналу UATV Espanol — понад 23 тис. переглядів отримав сюжет, в якому йшлося про вибухи на нафтобазі поблизу Феодосії: 100% переглядів з-за кордону (33% переглядів — з Іспанії, 9,4% — Аргентина, 10,1% — Мексики).
Нарощування Україною використання дронів у війни стало приводом до обговорення в ефірі FREEДОМ перспектив розвитку українського ВПК. Зокрема, канал підготував низку сюжетів про новітні розробки, наприклад, безпілотні човни. Тему також активно обговорювали з гостями студії. На думку генерал-лейтенанта, засновника благодійного фонду "Закриємо небо України" Ігоря Романенка, Україна могла б виготовляти щороку 4 млн дронів, що дозволило б частково вирішити проблему нестачі ракетних установок. Водночас, авіаційний експерт Костянтин Криволап прогнозує, що Україна може стати серйозним гравцем на ринку озброєння, оскільки існує вже чимало напрацювань, які перевірені у бою. Німецький політолог, аналітик Стокгольмського центру східноєвропейських досліджень Андреас Умланд вважає, що інвестиції західних країн в український ВПК могли б стати однією з форм підтримки України.
"Скажімо, щодо цих крилатих ракет TAURUS, які вже дуже довго обговорюються, я не бачу поки, що там буде позитивне рішення, допоки принаймні канцлером Німеччини є Олаф Шольц. Можливо, після наступних виборів, 2025 року, в Німеччині щось зміниться… І виходом із цієї ситуації були б інвестиції в український військово-промисловий комплекс", — вважає Андреас Умланд.
ПРЕЗИДЕНТСЬКІ ВИБОРИ В МОЛДОВІ ТА РЕФЕРЕНДУМ ЩОДО ІНТЕГРАЦІЇ ДО ЄС. СПРОБА РОСІЙСЬКОГО РЕВАНШУ
Впродовж минулого тижня канал FREEДОМ детально висвітлював перебіг передвиборчої кампанії у Молдові, де в неділю голосували за нового президента та на референдумі визначали, чи має країна рухатися до ЄС. Спеціальна кореспондентка каналу Лариса Петрук обговорювала ситуацію у Молдові як із місцевими політиками та експертами, так і зі звичайними громадянами. Глядачі FREEДОМ мали змогу дізнатись про технології, за допомогою яких Кремль намагається перетворити Молдову на свого сателіта, а також почути думки молдаван, які не хочуть, аби на їхні вулиці прийшов "русский мир". І хоч євроінтеграційний вибір Молдові відстояти вдалось, президентські вибори у Молдові одним туром не завершились. Експерти прогнозують, що Росія вдаватиметься до ще більш масштабних провокацій та фальсифікацій, аби Майя Санду програла ставленику Кремля Олександру Стояногло. За різними оцінками, Росія вже витратила на ці цілі понад 100 млн євро. Матеріали під брендом FREEДОМ, в яких висвітлювалась ситуація в Молдові напередодні голосування, отримали понад 450 тис. переглядів на всіх діджитал-майданчиках каналу разом. В середньому понад 40% контенту було саме з Молдови — мешканці країни активно цікавились тим, як подавало події українське іномовлення, також сюжети про ситуацію в Молдові переглядали в Росії (20%), Німеччині (5,4%), США (3,9%), Білорусі (3,2%), Італії (3,5%).
КРИЗОВІ ЯВИЩА В РОСІЇ. ДИСКРИМІНАЦІЯ МІГРАНТІВ. ПРОБЛЕМИ ЗІ ЗБУТОМ РОСІЙСЬКОЇ НАФТИ
В Росії продовжують впроваджувати дискримінаційні норми щодо мігрантів. Так, зокрема, цікавість глядачів українського іномовлення викликало внесення до Держдуми РФ одразу 5 законопроєктів, що посилюють покарання за нелегальну міграцію. Експерти наголошують, що мігранти мають встати на військовий облік, що часто закінчується відправкою на фронт. Голова фонду "Свободная Бурятия" Олександра Гармажапова вважає, що мобілізація мігрантів дозволяє Путіну вирішити одразу дві проблеми: збільшити особовий склад армії й перекласти на мігрантів невдачі на полі бою. Причому експерти сходяться в думці, що Росія дедалі більше перетворюється на фашистську державу.
Так, російський соціолог та публіцист Ігор Яковенко зауважив, що, попри величезну потребу в мігрантах, в Росії їх цілеспрямовано пригноблюють: "Образ іншого, чужого, завжди використовувався в тоталітарних режимах, і тут мігранти дуже зручні".
Аудиторія українського іномовлення також традиційно цікавиться ситуацією в економіці РФ. Впродовж останніх кількох тижнів активізувалось обговорення майбутнього нафтової галузі Росії. Зокрема, з огляду на використання нею так званого "сміттєвого флоту" зі старих суден для тіньового транспортування нафти, яке сягає 70% від усього обсягу. В ефірі FREEДОМ економіст Олег Устенко відзначає, що Росії все складніше обходити санкції, а в середньостроковій перспективі відсутність доступу до новітніх технологій розвитку енергосектору загрожуватиме занепадом галузі. Однак такі перспективи Кремль наразі не лякають. Експерти одностайні: Москва готова знижувати соціальні стандарти та відгороджуватись від світу, однак не готова відмовитись від ведення війни. Економічний оглядач Максим Блант наголосив, що купівельна спроможність рубля падає, люди стрімко біднішають. Водночас, експерт висловив думку, що соціальні протести в РФ малоймовірні, і назвав для цього низку причин.
Про зацікавленість аудиторії іномовлення темою соціальних негараздів у РФ також свідчать 78 тис. переглядів програми "Історичні факти", в якій йшлося про причини революції 1917 року, а також соціальні пертурбації 90-х, коли рекет та торгівля на ринках стали ефективними економічними моделями.
Триває резонанс і навколо конфлікту між главою Чечні Рамзаном Кадировом та олігархом Сулейманом Керімовим щодо контролю над маркетплейсом Wildeberries. Випуск програми "Смотрите сами" з Володимиром Рунцем, в якому зокрема йшлося про погрози Кадирова кровною помстою та потенційний конфлікт з Володимиром Путіним, переглянули 146 тис. разів, з них 77,8% — з-за кордону (36,5% — з Росії, 7,5% — з Казахстану).
ІНТЕРВ’Ю FREEДОМ
Гостем програми "Люди доброї волі" з Сакеном Аймурзаєвим став священник Української греко-католицької церкви, монах ордену Редемптористів Богдан Гелета, який майже два роки провів у російському полоні. Отець Богдан розповів про своє служіння в Бердянську, досвід перебування у полоні та про повернення до життя в Україні.
"Для них ми — секта. Церква, яка, вони так пояснюють, відірвана від Христа, від Бога, і ми спотворюємо віру. Вони так виховані пропагандистськими методами. Це відбувається поколіннями. Вони щиро вірять, що ми їхні вороги, і нас потрібно ізолювати від суспільства", — розповідає священник.
ЕКСКЛЮЗИВ FREEДОМ
У фокусі програми "Спеціальний репортаж" минулого тижня опинилось російське художнє кіно. Авторка Ольга Михалюк досліджувала, як кремлівський режим спробував зробити з кінематографа зброю, і чи вдалою виявилась ця спроба.
"У російському кінематографі українцям завжди відводилася роль простаків, неосвічених селян або бандитів. А з 2014 року, після Революції Гідності, коли український народ обрав європейський вектор розвитку країни, розпочалася демонізація його активістів, а згодом — добровольців і солдатів, які стали на захист Батьківщини", — каже ведуча.
На підтримку цих міфів виділяють величезні кошти, однак пропагандистські фільми здебільшого провалюються в прокаті. Тож навіщо знімають "шедеври" на зразок фільму "Кримський міст. Зроблено з любов'ю", де кримський татарин прославляє Сталіна, чи "Позивний "Пасажир", де хлопчик, обвішаний саморобною бронею з портретів Пушкіна і Гоголя, просить "хорошего" російського командира взяти його воювати?
FREEДОМ WEEKLY У ЦИФРАХ
Перегляди контенту під брендом FREEДОМ (до виробництва залучено ДП "МПІУ" та медіагрупи "1+1", Starlight Media та "Інтер Медіа Груп") за тиждень 14 — 20 жовтня становлять:
● YouTube — 30,3 млн.
● Telegram — 2,6 млн.
● TikTok — 2,1 млн
● Facebook — 0,5 млн.
Перегляди контенту за темами на всіх діджитал-платформах FREEДОМ становили:
● Українська армія відбиває атаки окупантів — 8,4 млн переглядів.
● Ракетний терор РФ — 4 млн переглядів.
● Співробітництво Україна — Захід — 4,4 млн переглядів.
● Західне озброєння — 1,1 млн переглядів.
● Західні санкції знищують економіку РФ — 0,1 млн переглядів.
FREEДОМ працює для російськомовної аудиторії за межами України, щоб оперативно доносити правду про війну Росії проти України, міжнародну підтримку нашої держави, важливі події світового порядку денного та руйнувати ключові антиукраїнські наративи російської пропаганди, які вона просуває серед населення РФ та серед російськомовних людей в усьому світі.
Більше контенту на ці теми шукайте на платформах:
YouTube FREEДОМ, YouTube FREEDOM_LIVE, Сайт FREEДОМ, Агрегатор FREEДОМ, Facebook, TikTok, Telegram, YouTube УНІАН, YouTube Украина сегодня - Грошіі, YouTube ТСН, YouTube 1+1, YouTube ICTV, YouTube ІНТЕР
Ми прагнемо бути більш відкритими та ефективними, тому будемо вдячні вам за зворотний зв'язок! Тримаємо оборону на всіх фронтах!
Контактна інформація:
комунікаційна менеджерка Леся Рибаченко:
телефон: +380984566979, електронна адреса: lrybachenko.pr@gmail.com